Penn Treaty Kennel Club, Inc. Bear, DE 2016-05-01
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1034
Best In Show
- Judge: James Martin
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
Reserve Best In Show
- Judge: James Martin
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Drills N Skills
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Philip Boyce
- Entry: 14
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Lioyd Amodei
- Entry: ---
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Action Soul Power of Alaric
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Joe Gregory
- Entry: 247
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans@ Erinhill
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Christine Calcinari
- Entry: ---
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Jazzman Southern Pacific Big Boy
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Robert Redford Of Malabo APD
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH Seradida & Sikora's Fantasis
- Breed: Bloodhound
- Name: CH Flessner's International Snapshot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jim Owens
- Entry: 211
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebbles Run Play It Again Ham
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Big Beach's Rhumba Man
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: GCHS I Am Humphrey Bogart De La Tour Gelee
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Divine Acres Ring Leader
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Christine Erickson
- Entry: 91
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Action Soul Power Of Alaric
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Darling Lucy In the Sky with Diamonds
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Forlego Top Secret Xenia Ona Topp
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Joe Gregory
- Entry: 148
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Drills N Skills
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Bello Embustero Of Composant
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Twist And Shout CD BN RN RA RE
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Sanchi Pleasant Surprise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Christine Calcinari
- Entry: 120
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: Bootiff's Rising Star
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Just Lone Star Bright Lights Bada Bling
- Breed: Standard Poodle
- Name: fAIR Hill Cap And Gown
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Namtrah I'll Be Your Private Dancer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Babara Pessina
- Entry: 82
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Guess V.D. Bovendijkse Hoeve RN CGC CM6
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Aberlour's Doctor Zhivago
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Tir Nan' Og Return To Camleot
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Nchanted Concerto
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Cristine Erickson
- Entry: 6
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Jamaica V. Tum-Tum's Vriendes
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.