Ladies' Kennel Association of America Oyster Bay, NY 2016-05-20
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 430
Best In Show
- Judge: Mrs. Catherine S. DiGiacomo
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Catherine S. DiGiacomo
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH L'Paige Majick Stop Draggin My Heart Around
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Catherine S. DiGiacomo
- Entry: 1
- Class: Open Intermediate
- Name: Celeste Morelli
- Breed: Standard Poodle
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 97
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Claddagh's Etched In Silver RN JH CGC
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHS Rozebottel's Mack At GrandCru
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Szizlin Rhapsody Never Say Never JH DN CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 58
- Breed: Greyhound
- Name: GCH GrandCru Giaconda CGC
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Maja In It To Win It
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Kochana's Essential Element
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Ketka's Red Dirt Road
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 81
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Boxer
- Name: GCH Liston's Hi-Tech Da Vinci Code
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Paragon's Absolutely Entertaining O'Kristari
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Chancellor Hi Flyin Nightraven Fiora
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 53
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Invercrest Gotcha Girl
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH DBF Woodsong Mayflower Madame
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 56
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow High-Tech Drills N Skills
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Let's Get Ready To Rumble
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Dream A Little Dream Of Me RE CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 43
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH L'Paige Majik Stop Draggin'My Heart Around
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Dreamcast Catchingthe Rings
- Breed: Bulldog
- Name: Cherokee Legend Mr. Bojangles
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Windrift's Moves Like Jagger
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 39
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bagatelle Rolling Moon Stone
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Eclipse's One N Only
- Breed: Rough Collie
- Name: Milas Ballroom Elegance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Catherine S. DiGiacomo
- Entry: 2
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick's Black Diamond
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.