Long Island Kennel Club Oyster Bay, NY 2016-05-22
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 526
Best In Show
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Paragon's Absolutely Entertaining O'Kristari
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak BluStar
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Patricia Anne Keenan
- Entry: 8
- Class: Open Intermediate
- Name: Kate Hynes
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 100
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Amberlea's Fauitline Rattle BN CD RA CGCA CGC
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Aquarius Immabe Trouble
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHS Fishercreeks Gold, Frankincense & Myrrh RN BN CGC
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHS Rozebottel's Mack At GrandCru
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 85
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak BluStar
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Kochana's Essential Element
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grancru Giaconda
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 105
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Paragon's Absolutely Entertaining O'Kristari
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Skansen's Look At Me II
- Breed: Boxer
- Name: GCH Liston's Hi-Tech Da Vinci Code
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Patricia Anne Keenan
- Entry: 60
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Invercrest Gotcha Girl
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Darling Lucy In the Sky with Diamonds
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Captain's Destiny Taylor Made
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 66
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Let's Get Ready To Rumble
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Dream A Little Dream Of Me RE CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
- Entry: 58
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Hillwood Dassin Ouspenskaya
- Breed: Bulldog
- Name: Cherokee Legend Mr. Bojangles
- Breed: Schipperke
- Name: CH Delamer Teeny Weeny Burberry Bikini
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Serendipity Hearts On Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Bill R. W. Edwards
- Entry: 49
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bagatelle Rolling Moon Stone
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Gunaydin's Jax The Junk Yard Jester
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Fantasia's Joanna's Gift
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Spliting The Defense
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 2
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Amazing Bernard Iserman Hoeve
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.