Long Island Kennel Club Oyster Bay, NY 2014-05-18
Posted by: -
Total Entry: 657
Best In Show
- Judge: Mr. Whitney J. Coombs
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Woodside's Megabucks
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Whitney J. Coombs
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi-Tech Ben There Done That
Junior Showmanship
- Judge: Lily Mancini
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
- Entry: ---
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Windsor's Chairman of the Board
- Breed: Brittany
- Name: GCH Millette's Sweet Memories OA OAJ NF NAAP NJP
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Lennexlove Susqudilla's Mini Cooper
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Szizlin Rhapsody Never Say Never
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way 75
- Entry: ---
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Doctor Gonzo of Eagle
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Aviance's Pramada For Terns of Endearment SL
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Shabani's Johnnie Walker Blue
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Shirley D. Limoges
- Entry: ---
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Anjadane's Regene V. Malvern
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebblesrun Play It Again Hama
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Dandelion's Maxwell's Silver Hammer RN
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Allure Playing With Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr, Desmond J. Murphy
- Entry: ---
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Banbury Bedrock Bright Star Bright
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCH Global Mighty White At Kilacabar
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Chuck Winslow
- Entry: ---
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow's High-Tech Be There Done That
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Samsh JP Beauty & Beat
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Top Hat And Tails At Samskara
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Chuck Winslow
- Entry: ---
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Cherokee Legend Cowboy
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
- Breed: Schipperke
- Name: GCH De Lamer Point Break
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Ecco Lormi's True Grit of Dove-Cote
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Tom Davies
- Entry: ---
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Woodside's Megabucks
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Corgard's Dila One-Villihundred Yum Yum
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Mercury's Scene Stealer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Whitney J. Coombs
- Entry: ---
- Breed: Berger Picard
- Name: Gues V.D. Bovendijkse Hoeve RN CM3 CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.