Greater Shelby Kennel Club Southaven, MS 2016-07-16
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 1118
Best In Show
- Judge: Karen McFarlane
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
Reserve Best In Show
- Judge: Karen McFarlane
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Some Like It Hot
Junior Showmanship
- Judge: Charlotte Patterson
- Entry: 24
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Linda Robey
- Entry: 324
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Taliszman Pull The Perfect Pint CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Patricia V. Trotter
- Entry: 146
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Neudorf's Cool Hand Lukeafterhours
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Zensu Bed Of Roses
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHS Nautica's Causing Drama
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Patricia V. Trotter
- Entry: 110
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Crossroads Trico Just Like Mike
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHB Siphra's Wish You Were Here
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH Del Prado's Fear The Beard SW
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: CH Sidearm Take The Money And Run
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Vern Harvey
- Entry: 176
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Stoneridge Justyn Tyme
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Carma Que's Hillbilly Champagne
- Breed: Cane Corso
- Name: CH Essence's Skydiver
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Gary Doerge
- Entry: 105
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Repitition's Simply Spectacular Of Hardinhaus
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Simphuni's Vice
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: CH Aranisle's Brute Force
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: CH Passport's Making Waves
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Charlotte Patterson
- Entry: 238
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Stringer's So Amazing
- Breed: Papillon
- Name: GCH Prana Fenice Merry Mystique
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Charles Trotter
- Entry: 153
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Some Like It Hot
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Ashbrook's Easy Rider
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Rosemount Max
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: Copperidge's N' Empyrean's Any Given Sunday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Linda Robey
- Entry: 156
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Aubrey's Tails Of Mystery CGC
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor PT
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCH Caliente Dangerous Gale Force Winds
- Breed: Puli
- Name: GCH Bowmaker Red White & Blue CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Gary Doerge
- Entry: 2
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Sidekick's French Connection CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.