Greeley Kennel Club, Inc. Greeley, CO 2016-08-20
Posted by: -
Total Entry: 2019
Best In Show
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Journey's Gentlemen Prefer Blondes
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Janwell Midnight Ryder
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Kathleen J. Egeland-Brock
- Entry: 37
- Class: Novice Junior
- Name: Jade Chase
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 387
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Clussexx Man of Steel
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Timbaray N' Sastya's Owtlaw JH CD GCG
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: CH Trystyn's Tag Heuer It BN RN
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Russet Leather Ride To The Top NAJ NA OAJ JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
- Entry: 395
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Ultimate Addiction
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Cashlane-Santana As The Crow Flies
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Vin-Melca's Daggarwood Delight
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V Tum-Tums Vriendjes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 341
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Journey's Gentlemen Prefer Blondes
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Polar Mist Cruz'n Zhivago's Party, CGC
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Chancellor Hi Flyin Fifth Battalion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Wyoma M. Clouss
- Entry: 181
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Janwell Midnight Ryder
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHP Cashlane's Incantation
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Plum Creek's Hear Me Roar
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: Dynastaffs Lady Liberty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Miss Gabriela Garcia
- Entry: 122
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Enchante's Razrr Sharp Dutamarin
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Miletree Perseus At Shirmont
- Breed: Pug
- Name: GCH Namaste's Winsome Golden Panzer Comin' Thru
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Tigerlily Tamaran Smoke On The Water
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Gary L. Doerge
- Entry: 193
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Fortune's All Eyez On Me
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Bonchien Lawless V Jet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Danielle M. Brown
- Entry: 220
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Rocheuses Papa Was A Rolling Stone
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Bugaboo's Picture This
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Wild Wind's Don't Stop Believing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Kathleen J Ferris
- Entry: 12
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Eloise Do Casal Dos Choupos
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.