Memphis Kennel Club, Inc. Southaven, MS 2016-08-20
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 594
Best In Show
- Judge: Mr. Robert R. Frost
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Wilson's I'm Your Handyman
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert R. Frost
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Alexis Truesdail
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: ---
- Breed: Akita
- Name: CH V Platinum Mikiros Colt
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 111
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHP Everso's Toein' The Line
- Breed: Pointer
- Name: GCH Edgehills Flying Solo
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Sweetgold Double Down
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 80
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Ariel Of Kingscourt Aurum Bohemia
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett's Favorite Pick
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Highland Rim Mr. Duke Ellington Dog House Blues
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: Oak Hill's Country Legend
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 62
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Taliszman Pull The Perfect Pint CGC
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH RMH Looks Like Black Gold
- Breed: Akita
- Name: CH V Platinum Mikiros Colt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 29
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Courts Monte Cristo
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Blueprints Golden Flash By Cardness
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Glentom Dirty Rotten Scoundrel
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Simphunis Vaudeville
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 98
- Breed: Pug
- Name: CH Double D's Nobel Prize
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Marchwind Barbara Ann
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Ultra Quest Kiss My Bobby Socks
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Sanchi Valentino
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Richard V. Miller
- Entry: 85
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Wilson's I'm Your Handyman
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Red Fox's Lucky Strike It Jaron
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Heart And Sould of a Saint A' Nola's
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Ken's What's Your Emergency?
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 71
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Kittredge's Union Boss
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Belmark Coalescence
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Sugarok Macce Too
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Honeyfox So Dash N Debonair CD RAE CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.