Raleigh Kennel Club, Inc. Raleigh, NC 2016-09-04
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 934
Best In Show
- Judge: Mr. James A. Moses
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James A. Moses
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: MacKenzie Jones - Master Class - Boxer
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 269
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Ellenni's Mahal Kita
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Edd E. Bivin
- Entry: 168
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Camelot's Luxe The Glass Slipper Fits,JH
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Barra's Saturday Knight Special CGC
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Edgewood Freedom Fighter
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHS Rozebottel's Mack At GrandCru
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 107
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett's Favorite Pick
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Giaconda
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH Serandida & Sikora's Fantasia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Edd E Bivin
- Entry: 173
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N Highpoint's Ours, Yours & Mine
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Alisaton East Of Eden
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Brynjulf Wahoo Creek Don't You Feel It RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 92
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor-Kourt Traviata Keegtosca
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Darling Lucy In the Sky with Diamonds
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Sandon N' Oakhill A Tad Above
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 147
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Marchwind Barbara Ann
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Bentwood Forestcreek Rob Red
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Moxiepom's Max Schmeling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 87
- Breed: French Bulldog
- Name: CH JCRV-Klasse Warrior Rising The Banner
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Dreamcast Catchingthe Rings
- Breed: Bulldog
- Name: GCH CarMar Butcher I'm Bad I'm Nationwide
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 111
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Lochlaren Kings Valley Fire Within
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Aberlour's Doctor Zhivago
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.