Spartanburg Kennel Club Fletcher, NC 2014-05-26
Posted by: -
Total Entry: 812
Best In Show
- Judge: Ms. Betty Regina Leininger
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Woodside's Megabucks
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Betty Regina Leininger
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Betty Regina Leininger
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Carson McCorvey
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Jerry Watson
- Entry: ---
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Seafarers Red Hot And Green
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Sweetgrass New Moon
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia
- Breed: Brittany
- Name: CH Dogwood Hollow Rise And Shine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Roberta Campbell
- Entry: ---
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Kerryarc Breawyn Ffynnon Garw
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grandcru Phelps Insignia
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Camelot's Ventura Adventure
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: ---
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Rumour Has It
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Avalon Bey's Chairman Of The Board
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Polar Mist Double Trouble At Sarasea
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Journey's Gentlemen Prefer Blondes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Michael Woods
- Entry: ---
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Teagan's Purple Rain
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH Tigh O'Tykes Hugo
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Connacht A Ha'Penny Will Do
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Woburn Locksley William The Conqueror CAA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: ---
- Breed: Pug
- Name: GCH Caper's Sirius Endeavor
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Donavin's Caramel Macchiato
- Breed: Maltese
- Name: GCH Sands RS More Than A Crush
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Belews Les Bons Temps Rouler
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Nancy Hafner
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Luminary Black Velvet Bejeweled With Pearls
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Libertad Isla De Monijuic
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Jade East Mission Into Space
- Breed: Chow Chow
- Name: Sitze-Gou's Glazz Poppy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Sharon Ann Redmer
- Entry: ---
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Woodside's Megabucks
- Breed: Smooth Collie
- Name: CH Alexy Handsome Devil
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: GCH Minikota Mill Creek's October Rust
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Wyndtree Leave Me Breathless At Birch Hill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Nancy Hafner
- Entry: ---
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCH Hopecrest's Monkey Business CM11
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.