Fort Lauderdale Dog Club, Inc. Davie, FL 2017-03-18
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 632
Best In Show
- Judge: Ann Hearn
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Let's Get Ready To Rumble
Reserve Best In Show
- Judge: Ann Hearn
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
Junior Showmanship
- Judge: Ryan Blanker
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Emma Sunderman
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ryan Blanker
- Entry: 20
- Class: Open Intermediate
- Name: Shannon Piquet
- Breed: Borzoi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 121
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: Stormwatch Enclave Genesis
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Seafarer's Myles Of Style
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH HighfieldHeywire Reece Best Of The Best At DD'S
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Frederico Fernandez
- Entry: 71
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: Basenji
- Name: Svengali's What 's Not To Love Of Zindika
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 121
- Breed: Boxer
- Name: GCH Vixayo's Golden Hammer
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Raintree Erinwood Dixie's Pin Up Girl V Elan
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Alpha's Magic Man CGC
- Breed: Mastiff
- Name: CH Southports O Danny Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: John Wade
- Entry: 28
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Veneriee Winning Ticket
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Kwic Slick Uptown Chick
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Dalstar IL Divo
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH Whit's Born Country
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Dale D Simmons
- Entry: 111
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Let's Get Ready To Rumble
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's I'll Take Manhattan
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Winterholme Any Way U Want It
- Breed: Papillon
- Name: GCH Lacros Sweet Talking Guy @Way to Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 93
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Ivoss Zorro Broken Drum Del Rey
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Rickly's Wonton Kandu It To Bayouridge
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Ch Danfour Keep The Madness Rolling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Patricia Hastings
- Entry: 74
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's Magical Meemie CGCA
- Breed: Briard
- Name: GCHS Majestique's Hugs & Kisses Of Mystic Oaks CA RN
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Telltail Dressed For Success
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Polish Hill's Oh My Ganache Z Sunshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: John Wade
- Entry: 3
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Gingo De Isis Flora Etheired
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.