Bartlesville Kennel Club Grove, OK 2017-04-16
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 757
Best In Show
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Breed: ---
- Name: ---
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carol Jean Nelson
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Bergen Pryor
- Breed: Pug
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carol Jean Nelson
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Chloe Ballard
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Carol Jean Nelson
- Entry: 124
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 75
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Hildisvin Wurdig Bacardi SS
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
- Breed: Basenji
- Name: GCH Ahmahr Nahr's Billy The Kid
- Breed: American English Coonhound
- Name: CH River Bottom Tri Dunkin Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 117
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
- Breed: Mastiff
- Name: GCHS Autumn Oaks Silver Lining I'll Be Your Huckleberry
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Van Otman's Don't Stop Me Now CAA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 63
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG High Mountain Crack Shot
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Den-Mar's Wild Card
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Klassique's Santa Catalina
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carol Jean Nelson
- Entry: 152
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Betty Nelson Pollock
- Entry: 95
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHG Kunniakas Whizz Bang Wallop
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Barnstorm's Never Forget Me D'Escapita
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Lantana's Star Spangled Banner
- Breed: Standard Poodle
- Name: Daein Braveheart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Carolyn Herbel
- Entry: 114
- Breed: Beauceron
- Name: GCHB Holy Grail Mes Yeux Vigilants
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Saxen Farm's Jitterbug Perfume
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Casino Belmark Squeezeable
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: ---
- Breed: Azawakh
- Name: Allal Wa N'Sahel's Buxxu
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.