Rhode Island Kennel Club, Inc. Warwick, RI 2017-04-16
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 395
Best In Show
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Happy Hour BYOB
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 4
- Class: Open Senior
- Name: Alex Herrmann
- Breed: Standard Poodle
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 4
- Class: Open Senior
- Name: Ruth Phillips
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Howard M. Yost
- Entry: 87
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Quinsea's War Admiral
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Sandscpe-Windwrd Seasons Of Dust & Glory @ Infinity
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Crimsonacre Ride Like The Wind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Entry: 24
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Somerri Scotch Make It A Double
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: CH Redgi Prado Prime
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainne Of Eagle
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: Briarcliff's Hunter's Sawyer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Roland L Pelland
- Entry: 63
- Breed: Boxer
- Name: CH Encore's Iconic
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP MJM's Talk Of the Town
- Breed: Akita
- Name: CH Ocean's Hurricane Nakodo CGC RN
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Dandelion's Maxwell's Silver Hammer RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Entry: 19
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Happy Hour BYOB
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Orison Midnight Dream At Jaeva
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCH River Ridge New Direction
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Foxburrow Overnight Sensation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Entry: 76
- Breed: Maltese
- Name: GCH Melitics Prima Ballerina Ana Pavlova
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Fuzzy Farm Somebody To Love
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Perfect Companion's Sh-Calls Me Sam
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Strongfort Nothingonna Stop Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Roland L Pelland
- Entry: 49
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Roxom Del Rey
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Jewels Hand Of The King
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Paray's Don't Make Me Plush
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Planett's Ancient Mariner CA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 54
- Breed: Puli
- Name: GCHB Fuzzy Farm If Not Now, When?
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Tallywood Provenance
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Fantasia's Joanna's Gift
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.