Wheaton Kennel Club Wheaton, IL 2014-06-07
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 902
Best In Show
- Judge: Mrs. Lorraine Bisso
- Breed: Keeshond
- Name: GCH KJ's Hot Date
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Lorraine Bisso
- Breed: Pug
- Name: GCHP Careva's Boodelicious
Junior Showmanship
- Judge: Miss Sarah Congleton
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Virginia Murray
- Entry: ---
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Fiagai's Twelfth Night
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: CH Shir Kistryl Happy Together JH
- Breed: Brittany
- Name: GCH Star Flight Jumpin Jack Flash RN OA OAJ
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: ---
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Hundeleben Queen's Armada SL
- Breed: Whippet
- Name: GCH Kamanda's New York Minute
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Vinia's LA Ink
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ken Murray
- Entry: ---
- Breed: Boxer
- Name: GCH Rummer Run's Black Magic
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Celticfrost Ranger N West Free
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Pamela Bruce
- Entry: ---
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Pants On Fire
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Lovesong's Affair With Jazz
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Sharob's Commander In Chief
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Pamela Bruce
- Entry: ---
- Breed: Pug
- Name: GCHP Careva's Boodelicious
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Chindale's Anything She Wants
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Hillwood Candid Expression
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: ---
- Breed: Keeshond
- Name: GCH KJ's Hot Date
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Centurion Anticipation Charming Dalfield
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Alegria Ashton Martin
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Shoyu Blowin' My Horn At Orlane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James Maloney
- Entry: ---
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Daybar For Your Eyes Only
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Aristes Windy City Living Legacy
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: Star Pon's Chere Brigitte
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Winsome's Lil'Bit Of Bearaadice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.