Pocatello Kennel Club Blackfoot, ID 2014-06-12
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1048
Best In Show
- Judge: Virginia Lyne
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
Reserve Best In Show
- Judge: Virginia Lyne
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Del Zarzoso Salvame From Afterglow
Junior Showmanship
- Judge: Marion D Ward
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Elizabeth James
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Col. Harold Brizee
- Entry: ---
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Boulder's N Salti's Perpetual Motion NJP CA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Judy Webb
- Entry: ---
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Hil-N-Don & Canyonwood Seemore Of Me
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH Promenade Pay It Forward
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Equal Justice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Lesley Hiltz
- Entry: ---
- Breed: Whippet
- Name: CH Cottonwood Chapeau At Coreymore
- Breed: Basenji
- Name: GCHS Arubmec's Take A Chance On Me
- Breed: Harrier
- Name: GCH Pacific Happytail's Heartbreaker
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Bakari's Lor Vitra Caymus CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Clay Coady
- Entry: ---
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Ogee Saltus Ze Zahrabske
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Topaz Bad Action
- Breed: Samoyed
- Name: CH Polar Mist Midnight Delight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Judy Webb
- Entry: ---
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH J'Cobe Broxden Accidently On Porpoise
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Trueheart's Courage Danny Barker
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Lochlinear Gleanngay Cha Ching
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH First Class Willow Wind The Phoenix
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Pamela Peat
- Entry: ---
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Hilltop's GQ Cover Boy
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Dunkirk Imagine That
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Kulana's Sh-Boom
- Breed: Havanese
- Name: GCH Peluito's Papi Chulo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Col. Harold Brizee
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Del Zarzoso Salvame From Afterglow
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Kastle's Go Speed Racer
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Chemin De Fer
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Sierra's Hallmark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Col. Harold Brizee
- Entry: ---
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridge What's Your Dream
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Tang Dynasty Rocky
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Bluefox Elyan Mine Not Yours
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Bill R. W. Edwards
- Entry: ---
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Abingtons Da Vinci
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.