Catoctin Kennel Club West Friendship, MD 2017-07-06
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 656
Best In Show
- Judge: Mrs Terry Berrios
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Hightide Stormsurge
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs Terry Berrios
- Breed: Boxer
- Name: GCH Vixayo's Golden Hammer
Junior Showmanship
- Judge: Cindy Myer
- Entry: 15
- Class: Novice Senior
- Name: Kailee Bright
- Breed: Cairn Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Olivia Persinger
- Breed: Italian Greyhound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Paula Hartinger
- Entry: 140
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Kellyglen's Twilight Affair
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Camelot's Luxe Winter's Waltz JH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Chantelle Barefoot In The Park ,RN,CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Roger Hartinger
- Entry: 71
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Cordell's Potential Unlocked CGCA
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga A Dream Of Spring For Mia
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Mibre's Jedi Knight Luke Skywalker JC CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Albert Berrios
- Entry: 164
- Breed: Boxer
- Name: GCH Vixayo's Golden Hammer
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Cindy Myers
- Entry: 50
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor-Kourt Traviata Keegtosca
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monamour My Favorite
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Hampton Court Broxden In Queso Emergency
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Jugar Edelweiss King Arthur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Robert Ennis
- Entry: 78
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Moxiepom's Max Schmeling
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Super Powers
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHG Valcopy Hot N Flashy Niklby
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sanderlin Dances Thru The Galaxy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Paula Hartinger
- Entry: 65
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Hightide Stormsurge
- Breed: Lowchen
- Name: CH Bihar's Looking At You
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Mackendricks Whats The Skinny At Garnsey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Brian Myer
- Entry: 70
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Legacy Legend 's Carribean Gem
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Aberlour's Doctor Zhivago
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo If It Quacks Like A Duck
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Shaggybark's Will I Am
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Paula Hartinger
- Entry: 3
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Sidekick's Histoire De Jouets V BriJoLNE CM3
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.