Holyoke Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2017-07-06
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 814
Best In Show
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Gale Young
- Entry: 18
- Class: Open Junior
- Name: Hailey Gillotti
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Janina K. Laurin
- Entry: 191
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Piccadil's Dream A Little Of Me RN RA RE CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Gale Young
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Hope Anzalone
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Janina K. Laurin
- Entry: 191
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Royal Flush Davos Of Bogmist
Sporting Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 116
- Breed: Vizsla
- Name: GCHB Bayview N Opus One's La Forza Del Destoni
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Chesabar's Carved In Stone
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 71
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Auriga Peter Parker
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bretica Brushwood Smokinaffair
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Dollidachs Highledge Stonebay Psych
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS DC Mia Bakhu's Sleeping With The Enemy Of Halllam MC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert H. Slay
- Entry: 140
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Raklyn's Field Of Dreams Alisaton
- Breed: Boxer
- Name: GCH Wildcrest N Irondale's Walking On The Wild Side
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebbles'Run On My Way With Sammantic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Gale Young
- Entry: 102
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Abbedale Life Of Riley At Glengariff
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Minuteman Up With The Birds
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Hjohoo's Love Looking At Hjo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Sandy I. Wheat
- Entry: 99
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Pickwick
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHP Cottage Lake Our Lady Of Fatima
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: 105
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Hope-Full's Honey Kist Houdini
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Songbird Uptown Funk
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Bayshore Stonehaven Manny Machado
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Norman B Kenney
- Entry: 77
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH WIndfall Rollickin' Rogue
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Propwash Seafire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.