Little Fort Kennel Club of Waukegan Grayslake, IL 2014-06-13
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 969
Best In Show
- Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Hana Deiuri-Marangon, PWD-Open Senior
- Breed: Portuguese Water Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
- Entry: ---
- Breed: Maltese
- Name: Divine's Tropical Breeze
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Herman
- Entry: ---
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Wait Wait Don't Tell
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Markann N KK's It Is All About Me
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Nexus Total Eclipse
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Forever's All Jacked Up CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael Dougherty
- Entry: ---
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Foolish Jokester
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
- Breed: Saluki
- Name: GCH Baghdad A Missdemeanor
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Hundeleben Queen's Armada SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: ---
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'LL Have Another At Braeside
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Millenium Moonshine
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Mavro-TwinOaks Hollywood Tough
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Geir Flyckt-Pedersen
- Entry: ---
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Sharob's Commander In Chief
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Blackwatch In Control
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: ---
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong Singular Sensation
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Pug
- Name: GCHP Careva's Boodelicious
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Maibee Orlando
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Luc Boileau
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
- Breed: Keeshond
- Name: GCH KJ's Hot Date
- Breed: Dalmatian
- Name: Dakota Snowood Zero Dark Thirty
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Shoyu Blowin' My Horn At Orlane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: ---
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Clarion Nightline II
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Grandgables The Frat Boy
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: CH Kyon's Bold Norseman
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Barkshire's Uncle Sam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
- Entry: ---
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Mijokr's HB Libby Riddle
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.