Idaho Capital City Kennel Club, Inc. Boise, ID 2017-10-15
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1254
Best In Show
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Max-Well's Meant To Bee
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Victoria Lebsack
- Breed: Bulldog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 419
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG Bludrift's Bold Lion's Roar, CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 24
- Class: Open Intermediate
- Name: Lilly Angeline Bennett
- Breed: Shiba Inu
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 419
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Woodland Sunbeam Petit Four
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 204
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Blondheim's Easy Matters
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rush Hill's See Q'Will To Golden Hills
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS McQ Time To Crank It Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 147
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Cakra JP Dharma One Heart
- Breed: Basenji
- Name: GCHS Nelsons Friendship Of Magnificent 7 In Flight
- Breed: Whippet
- Name: GCH Pinewood's Purple Rain
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Kimani's Indelible Impression JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. George E. Marquis
- Entry: 175
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Legendale Lady Luk V Goldgrove CGN
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Topaz Green Hornet
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Icon N Gaffle's Domestic Goddess
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 113
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Max-Well's Meant To Bee
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Margie Munro She's Full Of It
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHG Carmel Just In Case
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Lil'Itch Alisa Larke
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Melanie D Williams
- Entry: 141
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Dunkirk Imperial Palace Paramont
- Breed: Pug
- Name: GCH Sycamore's Nirvana-Winsomes' A League Of His Own
- Breed: Havanese
- Name: GCH Angelheart's The Steel Curtain At Los Feliz
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHB Ariana Rosemerry
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 137
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon
- Breed: Bulldog
- Name: Titan (Mata)
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Lakeridge Kaylen's Hey Big Spender
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Melanie D. Williams
- Entry: 225
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Aristes Living In The Light
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCH Jotunn Bella Binna CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.