Cambridge Minnesota Kennel Club Cambridge, MN 2014-06-22
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 1276
Best In Show
- Judge: Charlotte Clem McGowan
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
Reserve Best In Show
- Judge: Charlotte Clem McGowan
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sastyas Eleven Eleven
Junior Showmanship
- Judge: Karen McFarlane
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Sherry Wuetherich
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Elliott B Weiss
- Entry: ---
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sastyas Eleven Eleven
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Kan Points Makin The Chase
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Javahill Surf2 An 8 Second Ride BN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Randy Garren
- Entry: ---
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: English Foxhound
- Name: CH Taillus Au Birchwood Tamsall
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydachs Ride My Ducati Sw
- Breed: Greyhound
- Name: CH Lorricbrook Royal Picture
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: John P. Wade
- Entry: ---
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Cambria's Vraiment Parfait
- Breed: Samoyed
- Name: CH Millcreeks Alaskan Holiday
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'll Have Another V Braeside
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: John P. Wade
- Entry: ---
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Cumhil Hell Raiser
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Gangways Mission Engineer
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Briarleas Keaira
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Dunham Lake's Scout Master
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Randy Garren
- Entry: ---
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH LTO Prosperity
- Breed: Papillon
- Name: GCH Mystery's Question Mark
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Fist Face A Penny For Your Thought
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Lomar Swags One Tin Soldier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: ---
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpets No Questions Asked
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Ha-Lee Kiki-Ari Captain Morgan
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Knolland King Of The Road
- Breed: Dalmatian
- Name: Juju's Busy Being Fabulous
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: ---
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCH Pleasant Hill Magnum Of Samara
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Flash Point
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Travler's Kelise Overdrive
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Karen McFarlane
- Entry: ---
- Breed: Berger Picard
- Name: Eclipse Fabulous By Design
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.