Albany Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2017-10-21
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1117
Best In Show
- Judge: Mr. Rodney E. Herner
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Rodney E. Herner
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS DC Mia Bakhu's Sleeping With The Enemy Of Halllam MC
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Marianne Conti
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Lynzee M. Grispin
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Marianne Conti
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Ruth Phillips
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Entry: 205
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: CH Flatbrook Stonehenge California Ryde Of Jakalo
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS CLussexx Another Day In Paradise
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: Big Brazzel Xtra Hot
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Frakari's Rave Review
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 146
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS DC Mia Bakhu's Sleeping With The Enemy Of Halllam MC
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Topsfield-Sanchu Poppycock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Entry: 181
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebbles'Run On My Way With Sammantic
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N hIghpoint Ain't She Sweet
- Breed: Boxer
- Name: GCH Liston's Hi-Tech Da Vinci Code
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Entry: 71
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor-Kourt Traviata Keegtosca
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Efbe's Goodspice Ariadne Auf Naxes
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Hjohoo's Love Looking At Hjo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Vickie Umpleby
- Entry: 193
- Breed: Pug
- Name: GCHG Foursquare Dancin' Machine
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Tajinastes Quiereme Mucho
- Breed: Maltese
- Name: GCH Melitica Prima Ballerina Ana Pavlova
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Moonhill's Strange Persuasions
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 147
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Tzo Wen N Xiao Mai's Rhythm Of Rio
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autumn Hills Superhero
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Bearpaws Bonnyvale Rebel
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sidestreet State Of Grace
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Martin D. Doherty
- Entry: 165
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Crofton Jambalaya PT
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.