Clermont County Kennel Club, Inc. Wilmington, OH 2017-10-21
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 872
Best In Show
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Glacier The Power Of Mo'Ne
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 22
- Class: Open Senior
- Name: Katie Falls
- Breed: Mastiff
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Lloyd Graser Jr.
- Entry: ---
- Breed: Brittany
- Name: GCHS Dogwood Hollow Rise And Shine CA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 22
- Class: Open Intermediate
- Name: Skyelar Elizabeth Williams
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Lloyd Graser Jr.
- Entry: ---
- Breed: Mastiff
- Name: Eastwinds Family Tradition
Sporting Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 176
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Micin's Broxden Rising To The Occasion CGC
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Heelmark's Roop Tera Mastana,CGC,SH,CA.
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth N Illusion Slippery When Wet JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Robert D. Smith
- Entry: 105
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Starbarrack 'N J'S Sweet Dreams SW
- Breed: Basenji
- Name: GCH DC Epic Select Tri On Da Fly At Tomjo SC FCAT
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Pahlavi What The Dickens
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 201
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Glacier The Power Of Mo'Ne
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Aspire's Awakened One CGCA CGCU TKN
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Millennium's Ains't No Stopping Us Now RN CGCA
- Breed: Samoyed
- Name: Snowshoe's Thank You For Being A Friend
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 77
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Ma-Ya Georgy Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 85
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Randelet's Ray Of Sunshine
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: CH Pazzo's Pappy Van Winkle
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Brylee's Endless Love
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS An Li's Love You To The Moon CGCA RATN CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Lloyd Graser Jr.
- Entry: 59
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlight Maybe It's Maybelline
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Ikon's Hooray For Hollywood
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 105
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Bellebrae Serenity's Valentino
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHG Stefsstells Ingalo Isabella
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo If It Quacks Like A Duck
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Major League
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 6
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Hickory Tavern Wish Upon A Star
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.