Galveston County Kennel Club, Inc. Beaumont, TX 2017-11-12
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 622
Best In Show
- Judge: Ms. Christine Erickson
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Christine Erickson
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyns Warrior Princess CA
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry Dennison
- Entry: ---
- Class: Open Junior
- Name: Autumn Murphy
- Breed: Smooth Fox Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Murrel Purkhiser
- Entry: ---
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS XIV Karat Special Place In My Heart At Briga
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry Dennison
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Grace Stewart
- Breed: Papillon
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Murrel Purkhiser
- Entry: ---
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHS Enchante King of Queens Von Ambrick
Sporting Group
- Judge: Col. Joe B Purkhiser
- Entry: 91
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Chesterhope Master of T Art
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Winfree's Blue Sage
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Cando Wireworks Intrepid Sidekick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Col Joe B.Purkhiser
- Entry: 76
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Resolute's Rafe Baudeen Jedawn
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett's Favorite Pick
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Quiquen Folklore
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Diane R. Landstrom
- Entry: 91
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Dane D'Cour's She Rocks My World
- Breed: Boerboel
- Name: GCH Fuller's Simply Irresistible CGC
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Rivergrove's Enough Said
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Col. Joe B Purkhiser
- Entry: 63
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyns Warrior Princess CA
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Tullybloom's Girl On Fire
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHS Enchante King of Queens Von Ambrick
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Itsy Bitsy Thistledown Family Ties
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Helen Tomb-Taylor
- Entry: 115
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Krossfire Dealers New Deck
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Aztex March-On Buddha And The Chocolate Box
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Tudorhurst Black Pearl at Sanchi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Col Joe B.Purkhiser
- Entry: 104
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Lil' Boy's Talkin Smack
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Acorn & Gumbo's Little Preppy Girl
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Alitara's Starstruck At Edencrest
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Sashellie Sundancer Rhapsody's What About Bob
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Murrel Purkhiser
- Entry: 78
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Sylvan Argent Hollywood And Vine
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: Margaux's Annie Get Your Gun
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS XIV Karat Special Place In My Heart At Briga
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Christine Erickson
- Entry: ---
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Jamica V.Tum-Tum's Vriendjes CM16
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.