Peninsula Dog Fanciers Club, Inc. Bremerton, WA 2018-03-25
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 942
Best In Show
- Judge: Mrs Charlotte P. Patterson
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs Charlotte P. Patterson
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Chic Choix Kumi Kian Jupiter
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Valerie J. Brown
- Entry: 21
- Class: Open Intermediate
- Name: Caleb McKee
- Breed: Bullmastiff
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Steve Hayden
- Entry: 324
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Foxglove Clear And Present Danger
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Valerie J. Brown
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Kaia Hrachovec
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Steve Hayden
- Entry: 324
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHB Marko's Just-N-Time-4-Showtime RE BN CGC
Sporting Group
- Judge: Dr. Dale D. Simmons
- Entry: 170
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Hot Pursuit
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH Loma Point & B-Cubed's Limited Edition
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Sweetgold Double Down
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Shade Mountain's Storm Chaser V Edelmarke
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Entry: 99
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Dlucks Svengali Zindika's Overnight Sensation
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Princeton's The Force Awakens At Windancer
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Grandcru Peter Michael
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Richard Lashbrook
- Entry: 146
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Kumata's Elevate Your Game
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Leclair's Key To My Heart Five By Sevens
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Entry: 64
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Skyehigh's One Pound Sterling
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Sunrocks Castaway At Shasta
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Steve Hayden
- Entry: 161
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Golden Castle's Handsome Baron
- Breed: Papillon
- Name: GCH Jareaux Proper Motion Sulean
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Stormin's Pandora Moon
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Cobeauche When You Wish Upon A Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marjorie J. Underwood
- Entry: 116
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Chic Choix Kumi Kian Jupiter
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHP Dv9K9's Talvi Lahja
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS On The Spot N KO's Country Cowboy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Robert M. Brown
- Entry: 121
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHP Jotunn Bella Binna CA CGC TKI
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Reverie's Gold Standard CGC
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Loehr's Desert Aire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.