Crawford County Kennel Club Bucyrus, OH 2018-05-05
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 429
Best In Show
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Rock-Et My World
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Matisse Razzmatazz
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 4
- Class: Open Junior
- Name: Elise Pattie
- Breed: Borzoi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 166
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Grafitti's Three Pound Mick
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 4
- Class: Open Junior
- Name: Riley Dean
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 166
- Breed: Gordon Setter
- Name: CH Gilnockie's Let's Get Reay To Bumble
Sporting Group
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 84
- Breed: Gordon Setter
- Name: CH Gilnockie's Let's Get Reay To Bumble
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH William's Someone To Look At
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Splash's Tabatha Norman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 45
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Basenji
- Name: GCH Meisterhaus Hot Pants 'N High Heels
- Breed: Basset Hound
- Name: CH Baywind Beclove Briea Frozen Assets Of Craigwood
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Tamlyn's The Rifleman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 127
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Gi Zah 'N TNT's Vigilante Of Cornerstone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 18
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS MA-YA Shakespeare In Love
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Elmdale's Journey From Purston RATS
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Aadehond Make Me Smile
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Jacqueminot Jt Mind-Boggling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Joan M. Zielinski
- Entry: 65
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Rock-Et My World
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Animation's Marina
- Breed: Chinese Crested
- Name: Chaparral Star Date
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHB Who's Love Was Outcast S
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 30
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Matisse Razzmatazz
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Whispering Lane's Just Right For Morninglow
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Wintergarden The Heat Is On
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Joan M. Zielinski
- Entry: 56
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCH Deseado Wavelet
- Breed: Briard
- Name: GCH Colberry League Of His Own
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Foral Kiss Of T. Silky
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Yasashiikuma Jaunty Jolene
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.