Macon Kennel Club Perry, GA 2018-05-12
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 1232
Best In Show
- Judge: Carolyn Herbel
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Brynjulf Wahoo Creek Don't You Feel It RN CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Carolyn Herbel
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
Junior Showmanship
- Judge: Sulie Greendale Paveza
- Entry: 15
- Class: Master
- Name: Mary Claire Ctibor
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Donna Conod
- Entry: 309
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Eloc And Carolina's Sam I Am!
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Sulie Greendale Paveza
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Caroline Clegg
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Donna Conod
- Entry: 309
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH SunojoFrom Sea To Shining Zee
Sporting Group
- Judge: Charlotte Clem McGowan
- Entry: 201
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Goldsmith Summer Madness
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Ridgeview Farms Treasure WC
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Boykin Spaniel
- Name: CH Larley's Finding Neverland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 138
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Br Lake Park Sullivan
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Karasar's Iconic
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Grancru Sine Qua Non
- Breed: Basenji
- Name: GCHS Svengali's What's Not To Love Of Zindika JC CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Paula H. Hartinger
- Entry: 169
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Brynjulf Wahoo Creek Don't You Feel It RN CGC TKN
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennu Zver CGCU
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Taliszman Pull The Perfect Pint CGC
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS El-Al's Lord Of Thunder CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Randy Garren
- Entry: 122
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Fryewyre Irresistible Force At Aljamar
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Blue Moon Boston Pops
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Charlotte Clem McGowan
- Entry: 231
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Wenrick's N' Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Cherbo's Rikki Tikki Tavi
- Breed: Pug
- Name: GCHG KNGZ Appetite For Destruction
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Randy Garren
- Entry: 155
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Lakeridge All American Boy
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Just Incredible Burberry London
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Berenbrock's Hellova Storm "Bolt"
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Sulie Greendale Paveza
- Entry: 171
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rods Amazing Grace
- Breed: Briard
- Name: CH Majestique Just My Style
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Jesstar Patagonia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.