Illinois Valley Kennel Club of Peoria, Inc. Bloomington, IL 2018-05-27
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 794
Best In Show
- Judge: Delores Burkholder
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Feel The Burn
Reserve Best In Show
- Judge: Delores Burkholder
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake ...Until Now
Junior Showmanship
- Judge: Delores Burkholder
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Alyeace Geary
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Delores Burkholder
- Entry: 129
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS Arterra's Lady Of Valour
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Delores Burkholder
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Mattie Lively
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Delores Burkholder
- Entry: 134
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Foursquare Hello Dahling
Sporting Group
- Judge: Cindy Lane
- Entry: 124
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Am's Pour Me A Pint At Ghostwinds
- Breed: Brittany
- Name: GCHS Sovereign's Legendary Disciple
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Chestnut's Sharp Dressed Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Edna Martin
- Entry: 81
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Hilltop's Run Your Own Race RATN
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Lin Shan's Belle Of The Ball
- Breed: American English Coonhound
- Name: CH River Bottom Tri Dunkin Me
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHB Riverrun's Abbey Road MS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Carl Gene Liepmann
- Entry: 157
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Cadillac Cocoa Butter Kisses RN FDC BCAT
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Onan House Of The Rising Sun
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Von Rose Star Of Bethlehem V. Morganwald
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr Edna Martin
- Entry: 134
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake ......Until Now
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Magor New Moon Rising
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS Arterra's Lady Of Valour
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Brownstone's Remington Steele
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Terri Lyddon
- Entry: 112
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Feel The Burn
- Breed: Pug
- Name: GCHP Careva's Boodelicious
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Kbpride Rattlebridge Fergus
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Terri Lyddon
- Entry: 103
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: Bulldog
- Name: CH Icon Only Hoosier Billy
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Gumby's Cruzin To Laguna
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Durandel Up Stage For Deagra
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Carl Liepmann
- Entry: 81
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Bellebrae Serenity's Valentino
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Hoedwig's More Or Less
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 2
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Jetta's Jafar V/D Zuidendijk
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.