Kalamazoo Kennel Club, Inc. Kalamazoo, MI 2018-05-27
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1623
Best In Show
- Judge: Mr. Filiberto Arniella
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Filiberto Arniella
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Entry: 27
- Class: Master
- Name: Victoria Tarr
- Breed: Chinese Crested
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 609
- Breed: Pug
- Name: GCHB Exquisite Princess Maddy Wang
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Entry: 26
- Class: Open Intermediate
- Name: Emma Stanchina
- Breed: Schipperke
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 609
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Knatchbulls 5th Avenue Marquee
Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 205
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Willimar's Someone To Look At
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Versa N' Prism Frankly My Dear
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Karen A Dumke
- Entry: 213
- Breed: Borzoi
- Name: CH Estet Classic Prohor At Freeflight
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Thaon'so Speedway
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: 316
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Kin's Kandy Kisses V Bolero
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: GCHB Prodigy's A Wild Irish Rose
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Tanimara's Awesome Irish Creme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 68
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Taliesin Oscar Winner
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's Miss Hyperion
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Foxterity Warfox Sun's Up! @ High Mtn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Rodney R. Merry
- Entry: 283
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP H & H Hotrod
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Alright Alright Alright
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Freespirit's Mr. Gibbs
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 200
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
- Breed: Chow Chow
- Name: CH Cincere's We Hit The Jackpot With Padow
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's American Royalty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Rick Gschwender
- Entry: 252
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Sylvan Argent Hollywood And Vine
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.