Spokane Kennel Club Spokane, WA 2018-05-27
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1147
Best In Show
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Emma Adams
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 21
- Class: Open Junior
- Name: Maddison Barnhart
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 181
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rush Hill's See Q'Will To Golden Hills
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Shanabrio N Otein's Par One
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 145
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Windborn One Crazy Summer
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Kimani's Indelible Impression JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 259
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Peace River Rogue You Just Gotta Believe
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Sammantic Ramses
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Swiss Silhouette's Blue Moon Rising
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 99
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine's LBK Living On The Road TKN DS CGC
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Arista Redsky's Love Is All There Is CGC
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Lil'Itch Alisa Larke
- Breed: Border Terrier
- Name: Full Throttle's Ginger Teasaidh !
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 134
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Joie De Vivre Winddancer Stoli My Heart
- Breed: Papillon
- Name: GCH Jareaux Proper Motion Sulean
- Breed: Havanese
- Name: GCHB Horizons Hanz Sheer Joy
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Eldorado Sing Lee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
- Entry: 104
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHB San Jo J'Adore
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Prefere True Reflection
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: ---
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHG Port Gamble Fjord's Anders HT PT
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHB Vittletoes Kolatari Keilirsson
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Loehr's Desert Aire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.