Wampanoag Kennel Club, Inc. Wrentham, MA 2014-06-26
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 527
Best In Show
- Judge: David A. Ojalvo
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
Reserve Best In Show
- Judge: David A. Ojalvo
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
Junior Showmanship
- Judge: Sandra J.B.McDowell-Dunn
- Entry: 7
- Class: Master
- Name: ---
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Enrique Jorge Filippini
- Entry: 113
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: English Setter
- Name: GCH Weymouth's En Fuego
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Tampa Bay & Snobo Gusty Seas Batten Down The Hatch
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sandpiper's Castles In The Air
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Whitney J. Coombs
- Entry: 79
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Taji Better Man Mazshalna
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Heavenly Body JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Whitney J. Coombs
- Entry: 85
- Breed: Boxer
- Name: GCH Jacquet's Annie El Encanto
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Black Bart's Calamity Jane
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Marben's Ruffian
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCH Aksala's Peyton CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Enrique Jorge Filippini
- Entry: 41
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Holyrood's Here Comes The Son @ Briarton
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Raynaire V Crescent's Weekend Gambler
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Sandon N' Oakhill Jazzy's Top Secret
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Br'Er Fox Philippa Of Huntersston
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Kathleen B. Kolbert
- Entry: 72
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Marlex Call Me La Lupe
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Carousel's Lovin Spoonful
- Breed: Pug
- Name: GCH Charchen's Billy the Kid
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Medina's Luck Be A Lady Tonight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Kathleen B. Kolbert
- Entry: 57
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Blackberry N Riverside Perfect Pemigewasset
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Ecco Lormi's True Grit of Dove-Cote
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Kennedy's Ivy Rose Tyler Tells It Like It Is
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Nightwind's Little Ricky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Enrique Jorge Filippini
- Entry: 73
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Wise Choice Hercule Poirot
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Kysarah's Rolling Stone
- Breed: Border Collie
- Name: CH Lacey Cashel Wild Thing I Think I Love Ewe!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.