Sandusky Kennel Club Lima, OH 2014-06-27
Posted by: Linda Hurlebaus
Total Entry: 705
Best In Show
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
Junior Showmanship
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 14
- Class: Master
- Name: Elizabeth Edgerton
- Breed: Afghan Hound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Jack H. Ireland
- Entry: 74
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Crossroad JockeyHill On The Green AXP AXJ
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You
- Breed: Vizsla
- Name: CH Plaza's Dance In Plain Sight
- Breed: Pointer
- Name: GCH Edgehill's In Hot Pursuit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 103
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Leoralee's Baywatch Mw
- Breed: Basenji
- Name: GCH Meisterhaus Happy Hour At Signet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jack H. Ireland
- Entry: 215
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Skansen's Holy Knight
- Breed: Boxer
- Name: GCH Brisbane N Blue Monday's Diamonds Are Decadent
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
- Breed: Komondor
- Name: CH Nagyalma Yes I Can
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 47
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH J'Cobe Broxden Shark Dressed Man
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Peabar Goodness Gracious
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Action Spark Of The Divine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 112
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Homestead Zoey Of Treyacres
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Kimro N Spivas Super Trooper
- Breed: Havanese
- Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jack H. Ireland
- Entry: 66
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Bret D N Troika N Engine Co Timeless Keepsake
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Sunwood Because I Am Bob That's Why
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Milin's Emerson Tappin' On The Bay CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 78
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH La Brise Sun Bear
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Elephant In The Room
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Grandgables The Frat Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 471
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.