Central Wyoming Kennel Club, Inc. Casper, WY 2018-07-27
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 868
Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Breed: English Setter
- Name: GCH Country Squire Center Stage
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Will Inghram
- Breed: Miniature American Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 328
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Sunlyn Here Comes The Sun
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 20
- Class: Open Junior
- Name: Bryonna Thompson
- Breed: Smooth Collie
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 328
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Jasms Kick It Up A Notch
Sporting Group
- Judge: Mr. Gary L Andersen
- Entry: 143
- Breed: English Setter
- Name: GCH Country Squire Center Stage
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Next Generations Dr Mudd JH RN
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica And Blueprint's Golden Road
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs Judith A. Brown
- Entry: 104
- Breed: Whippet
- Name: GCH Bo-Bett's Hot To Trot
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Juba Lee's Comin Better Hide Your Heart
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Chaparral N Sovereign Dragon Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Gary L Andersen
- Entry: 136
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Bear N Mind's Certain To Be Seaworthy
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Watersong Lakeview's Homerun
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Trillium's Trace of Trailblazer
- Breed: Mastiff
- Name: CH Southport's O'Danny Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 53
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Sunlyn Here Comes The Sun
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' At First Class
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHS Enchante King of Queens Von Ambrick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
- Entry: 107
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Sirius Black Tie Affair
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Glenmore's Party On
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: Mt Magic's Blind Draw
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Stormin's Bruno Mars
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
- Entry: 96
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Teeshas Cute Chix Dig Baker
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Rebelrun Rebellion At Elite
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Ya Zhi Find Your Flow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
- Entry: 166
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Abingtons Way Out West
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHS Kurpas' Guardian Of Palomar CGC CGCA
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Jasms Kick It Up A Notch
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Entry: 3
- Breed: Dogo Argentino
- Name: Mata Cerdos Ojo Caliente RN
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.