Central Wyoming Kennel Club, Inc. Casper, WY 2018-07-28
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 910
Best In Show
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Bear N Mind's Certain To Be Seaworthy
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Killara's Brighter Than The Sun TD SH RATO
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Entry: 22
- Class: Master
- Name: Lian Chase
- Breed: Black Russian Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Judith A. Brown
- Entry: 363
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Entry: 22
- Class: Open Junior
- Name: Hannah Hicks
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Judith A. Brown
- Entry: 363
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 151
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Killara's Brighter Than The Sun TD SH RATO
- Breed: English Setter
- Name: GCH Country Squire Center Stage
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica And Blueprint's Golden Road
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Sweetwood's Tangled Up In You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
- Entry: 106
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Whippet
- Name: GCH Bo-Bett's Hot To Trot
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Dekenchar's Howlaway's Leader Of The Pack
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs Judith A. Brown
- Entry: 143
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Bear N Mind's Certain To Be Seaworthy
- Breed: Akita
- Name: GCH Sherob Stardust I Won't Dance
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Azteca's Red October
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHB Bruno Mars Star Quarterworld
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
- Entry: 55
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Chyscott's Rise From The Ashes
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS Evanlee's Glory Bound
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHS Enchante King of Queens Von Ambrick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 119
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Sirius Black Tie Affair
- Breed: Pug
- Name: GCH Ashlan's Makes Mouths Happy @ Badgerden
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Orchard Hill Shirmont Back Story
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: Lamars N Mt Magic Bellagio-S
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
- Entry: 103
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Vaje's Public Enemy Number One
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Teeshas Cute Chix Dig Baker
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Tintan (Mata)
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 168
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalinas Master Of Illusion
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Abingtons Way Out West
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Taylryder Seriously Worth The Wait At JDI
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 3
- Breed: Dogo Argentino
- Name: Mata Cerdos Ojo Caliente RN
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.