121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Bell Vernon Kennel Association, Inc. Mt. Vernon, WA 2014-06-29

Posted by: Diana Wilson

Total Entry: 711

Best In Show

  • Judge: Francisco Chapa
    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Chamberlaynes Mutiny O"Captiva

Reserve Best In Show

  • Judge: Francisco Chapa
    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCH Southchase's Wilbert Roy

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. David M Krogh
  • Entry: 23
    • Class: ---
    • Name: Taylor Schwartz
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Kathryn A. Cowsert
  • Entry: 118
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: CH Chamberlaynes Mutiny O'Captiva

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCH Kempfer's Follow Me JH

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Beckwith's Summer Solstice CD BN RE CGC PCD

      4th Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: CH Terreline's Little Tug Of Old Northwharf

Hound Group

  • Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 128
    • 1st Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCH Southchase's Wilbert Roy

      2nd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: CH Taji's After Six

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHP Kimani's Indelible Impression JC

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCH Isledox Longfellow Serenade

Working Group

  • Judge: Mr. Adrian W. Woodfork
  • Entry: 147
    • 1st Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCH Villairns Tag You're It

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH R And G N Hunter Creeks Mystical Attraction

      3rd Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCH Chateau Palos Treaty Of Goarrhein TD

      4th Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCH Susitna's Deal Me In

Terrier Group

  • Judge: Mr. David M Krogh
  • Entry: 26
    • 1st Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: CH Tiffanie's Fame And Fortune

      2nd Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: CH Darwyn's Special Blend

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Kilcreggans Poppy Of Eilean Donan

      4th Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: Jetcity's Winter Is Coming To Newberg

Toy Group

  • Judge: Mr. David M Krogh
  • Entry: 122
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Titian's Risky Business

      2nd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCH Jetstar's Simply Outrageous

      3rd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: Alfheim's A Wrinkle In Time

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHB Pomprint's Splash Of Gusto

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Sharon A Krogh
  • Entry: 67
    • 1st Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCH Telstar The Way We Wanted It

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCH Suntory Leonetti

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Merry Go Round Steppin Lively At Galliyard

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Cedarhill's First Harvest-Quincy

Herding Group

  • Judge: Mr. Donavon Thompson
  • Entry: 103
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: CH Encore's N Zandria's Parlor Trick At Tercan

      2nd Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: Great Expectations For Bleue Du Chateau Rocher

      3rd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: Belfair Snovalley Dream On

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Foxlore Xmas Kane Jareaux

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.