Greater Shelby Kennel Club Tunica, MS 2018-10-06
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 483
Best In Show
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
Junior Showmanship
- Judge: Mary Lee
- Entry: 1
- Class: Master
- Name: Victoria Tarr
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: 135
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Merrylee's Rabbit Commander
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: 135
- Breed: Siberian Husky
- Name: Sibernewf's Stella By Starlight
Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 55
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: English Setter
- Name: GCHB Camellia Love Is Here To Stay
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Yellow Rose's Gift Of Song JH BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert Steiin
- Entry: 45
- Breed: Saluki
- Name: GCH Al Zubeyda Majhabin
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHG My She Dances Like Uma Thurman
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Sawsan Bint-Bint Daba Von Haussman Of Cofino
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Vicki E. Allenbrand
- Entry: 87
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Magicwinds River Of Dreams TT CGC
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like Abee CGCA
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Caledonia Mastini Dorian Gray
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert Steiin
- Entry: 35
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHS Highland Downs Hell Toupee
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHB Absolute Massie Whiskey Tango Foxtrot
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS Felixvilles Skippin CJ TOOLOULOU
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHG Sagacity's Mystify Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: 107
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's General Kai Panda
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP H & H Hotrod
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Tenacious At Applegarth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
- Entry: 86
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Safari's Subversion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Fred C. Bassett
- Entry: 62
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHS Peikkovuoren Talviturkki
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG X-Sells Kiss-N-Tell
- Breed: Pumi
- Name: Ego Dog's Fab Fabulicious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.