Stone City Kennel Club Joliet, IL 2018-10-06
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 355
Best In Show
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Penny L. Urban
- Entry: 4
- Class: Open Senior
- Name: Cassidy Hanover
- Breed: Great Pyrenees
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Penny L. Urban
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: William Stone
- Breed: Newfoundland
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 86
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Sapphire Barricade
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Clussexx Howdy Doody Time
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH WhiskeyTown Bootlegger
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Rollickin' Reflection Of Roclyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 25
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Castlebay Appalachia Smooth Operator
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Vikrest Secret Agent AX AXJ
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 100
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Milleniums Ain't No Stopping Us RN CGCA TT
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Hausful's One For The Road
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 25
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: Gingerblu That's What I Call Crazy
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Temora Southern Comfort
- Breed: Russell Terrier
- Name: Haznow's Leaps And Bounds
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: Bur-Way Hi-Life Behave Yourself CM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 50
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
- Breed: Shih Tzu
- Name: Ryan's Be Still My Heart
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Brylee's Endless Love
- Breed: Pekingese
- Name: Take A Chance By Ven- Mar At Robinwood
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 29
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Whispering Lane's Just Right For Morninglow
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Dragon Tale's Edward Scissor Hands
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Scampezzys Wind Blown At Hi Tide
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 38
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Sumerwynd's Amadeus Of Inchallah
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Carloway Frozen At Stasec
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Chantryile Guard Your Heart VCD3 UDX2 BN GN VER RE MX
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Clayview's One More Time CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.