Catonsville Kennel Club, Inc. West Friendship, MD 2018-10-13
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1293
Best In Show
- Judge: Mrs. Joan Goldstein
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Joan Goldstein
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Joan Goldstein
- Entry: 20
- Class: Novice Senior
- Name: Fred Ortiz
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Ingrid Prytz Ohm
- Entry: 479
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Charms Causin' Commotion RN TKN BN CGC THDN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Joan Goldstein
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Ashley Dornak
- Breed: Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Ingrid Prytz Ohm
- Entry: 479
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHS Noble Creek's Don't Stop Believin
Sporting Group
- Judge: Mr. Johan Becerra-Hernadez
- Entry: 262
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHB Carolina's Wait Wait Don't Tell Me
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Cache River Albridens Cutie Patootie
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Legacy Oaks Emperor
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: Manitou Sit Down Your Rockin The Boat CGC RN RI DCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 130
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Mariki's Bluemoon Daimier Marquee At Saranan
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Diamond Girl
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Christopher T. Moore
- Entry: 230
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Bella Vita's Sambuca Malinari
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Triple Crown's Off And Running
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Jerdan's High Intensity Catagory 5V Victoria CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 113
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Shiloh Mornings Touching Heaven
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Magic Bruno Banani Vom Maerchengarten
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Linum The Juggler
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 159
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHS Smash JP Coppenhagen
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Rock-Et My World
- Breed: Havanese
- Name: GCH Shatara's & Shira's Figment Of Your Imagination
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Joan Goldstein
- Entry: 225
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Aris Ascension
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Ikon's Cha-Ching
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Slimline's Love Legacy Truth
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Whispering Pines The Right To Silence At Foxfyre
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Janet Turnage Nahikian
- Entry: 163
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Geran's Solitary Man
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CA HT FDC CGCA
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Carmylie Sea Wave
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Janet Turnage Nahikian
- Entry: 3
- Breed: Russian Toy
- Name: Akkord Radugi Sensation Of The Year
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.