Hanover Kennel Club Wilmington, NC 2018-10-13
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 381
Best In Show
- Judge: Ann Roth
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHP Cottage Lakes Our Lady Of Fatima
Reserve Best In Show
- Judge: Ann Roth
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
Junior Showmanship
- Judge: David Kirkland
- Entry: 3
- Class: Open Senior
- Name: Paige Giebel
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: John Boozer,III
- Entry: 167
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Starr Creek 'N Bijou Luisants FireHawk De Vie
Reserve Junior Showmanship
- Judge: David Kirkland
- Entry: 3
- Class: Open Intermediate
- Name: Ryley Kirkland
- Breed: Australian Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: John Boozer,III
- Entry: 167
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Tail'z End Turbo Power From Dual Lane's CGC JH TKN
Sporting Group
- Judge: Ann Roth
- Entry: 63
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Summit Zen Gray Skies Are Gonna Clear Up Shadalane
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Brackenmoor Somethingroyal JHA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Patti Widick Neale
- Entry: 71
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenanigans
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What JC CGC TKN
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Aariel's Precious Jewel CGCA BN JC CA TKN RN SEN SBN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Alberto Berrios
- Entry: 61
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Hauer N Luciana's Happily Ever After
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHB Seaworthy's You Baby You CGC CD TKN
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Mileka's At Last
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Blue Line's Archie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Claudia Seaberg
- Entry: 28
- Breed: Airedale Terrier
- Name: Reydaleterrydale Rangel Purple Rain
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Ludlu's Marshmallow Attack
- Breed: Cesky Terrier
- Name: GCH Julerr Akvavit Avante NAJ NF CA CGC RN
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Journey's End My Silly Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: David Kirkland
- Entry: 81
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHP Cottage Lakes Our Lady Of Fatima
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Integra's Cascade of Pearls
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Moxiepoms Dixie Lina The Princess
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Tenacious At Applegarth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Claudia Seaberg
- Entry: 41
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG SunnyOaks One And Done
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Ironton Just Keep Swimming
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Dreamstar's The Equalizer
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Double D's Rise Up-N-Shine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Patti Widick Neale
- Entry: 36
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Morning Mist N Limelite Easy Lovin
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Gryffin Celtic Blessing @ Boondocks
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Qubic's Tru Blu At Peek-A-Boo CD PCD BN RA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.