121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Santa Maria Kennel Club, Inc. Ventura, CA 2014-07-05

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 2245

Best In Show

  • Judge: Dr. Carmen L Battaglia
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr. Carmen L Battaglia
    • Breed: Boxer
    • Name: CH R And G N Hunter Creeks Mystical Attraction

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Robert L Vandiver
  • Entry: 45
    • Class: Master
    • Name: Kaycee Klang
    • Breed: Briard

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 273
    • 1st Place

    • Breed: Field Spaniel
    • Name: GCH Promenade Pay It Forward

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHP Foxboro N Shardust Authentic

      3rd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCH Flyway Farms Boom Boom Pow

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: Rosecliffe's Scenes From A Memory

Hound Group

  • Judge: Ms. Rita A Bell
  • Entry: 299
    • 1st Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Vin-Melca's Daggarwood Delight

      2nd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

      3rd Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: CH Torquay Midnight Interlude

      4th Place

    • Breed: Basenji
    • Name: CH Jasiri-Sukari Win Tin Tin

Working Group

  • Judge: Mrs. Christina Hubbell
  • Entry: 492
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH R And G N Hunter Creeks Mystical Attraction

      2nd Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCHP Campo's Petros Zeus

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Chancellor Flirts High Flyin' Gladiator

      4th Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCH Steinhaus Maxim Courage RN

Terrier Group

  • Judge: Col. Joe B Purkhiser
  • Entry: 104
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH J'Cobe Broxden Accidently On Porpoise

      2nd Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: CH Toria A New Leash On Life

      3rd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCH Penaire Cash Game At Longvue

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Hjohoo's Save Hjour Love For Me

Toy Group

  • Judge: Mrs. Murrel Purkhiser
  • Entry: 276
    • 1st Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCH Blossom's Let's Dance

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Peluito's Papi Chulo

      3rd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCH Kulana's Sh-Boom

      4th Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: CH Danaho's Jack Of Hearts

Non-Sporting Group

  • Judge: James G. Reynolds
  • Entry: 280
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Del Zarzoso Salvame From Afterglow

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Skyline's Unit Of Measure

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Lebull's El Morocco At Lecirque

      4th Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCH Yu Kou's Keep On Luvn U CGC.

Herding Group

  • Judge: Mr. Robert L Vandiver
  • Entry: 306
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect

      2nd Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Bayouland's Capture The Flag

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCH Ald's Speed Racer RN CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
  • Entry: 6
    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Abingtons Da Vinci


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.