Decatur Alabama Kennel Club Decatur, AL 2018-11-08
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 808
Best In Show
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
- Entry: 8
- Class: Open Intermediate
- Name: Mindi Haley Coker
- Breed: Irish Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 215
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
- Entry: 8
- Class: Novice Intermediate
- Name: Addison Ann Stephenson
- Breed: Lagotto Romagnolo
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 215
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Cajun's Bayou Hunter
Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 108
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Ivywood Fusion
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Cajun's Bayou Hunter
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Labyrinth NMR Champagne Delight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
- Entry: 109
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Karasar's Iconic
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Aariel's Precious Jewel CGCA BN JC CA TKN RN SEN SBN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Annella Cooper
- Entry: 128
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Vondura's Let's Go Crazy
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run Maximus Commander In Chief
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Margo E. Klinger
- Entry: 77
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Irresistibull's I'm On Fire with Ambition
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Omega's Never Enufbull With Benmar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Margo E. Klinger
- Entry: 127
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Rock-Et My World
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Abbalea Henry Tudor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 120
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Aldea You Don't Know Jack
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Wintergarden The Heat Is On
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 138
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Briard
- Name: CH Majestique Just My Style
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Harmony's The Point Of No Return
- Breed: Puli
- Name: GCHB Moonshadow A League Of Her Own CDX BN RAE FDC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 1
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.