121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Ann Arbor Kennel Club, Inc. Monroe, MI 2014-07-06

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 1

Best In Show

  • Judge: Mr. William (Bill) P Shelton
    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. William (Bill) P Shelton
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Aubrey's Moon River

Junior Showmanship

  • Judge: Mary Holkenbrink
  • Entry: 24
    • Class: Master
    • Name: Tyler Wells
    • Breed: Siberian Husky

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Donavon Thompson
  • Entry: ---
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Wyndcrest Your Place Or Mine?

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Jamie Hubbard
  • Entry: 413
    • 1st Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia

      3rd Place

    • Breed: Spinone Italiano
    • Name: GCH Javal I'm Movin On To Hootwire RN BN CGCA

      4th Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCH Sastyas Eleven Eleven

Hound Group

  • Judge: Linda C. More
  • Entry: 250
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: CH Tashtins Lookin For Trouble

      2nd Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCH Lehigh-Darkwynd Flora

      3rd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Takara The Time Is Now

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Raydachs Ride My Ducati Sw

Working Group

  • Judge: Linda C. Krukar
  • Entry: 284
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Pebbles Run Cot'n Pic'n Cotton Gin

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCH Pouch Coves Seabrook Enough Said

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Avatar Cosmac Storm

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH Inspiration's Breath Of Heaven

Terrier Group

  • Judge: Mr. Elliott B Weiss
  • Entry: 90
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Darwyn Bruhil's Flying Circus

      2nd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCH Dunham Lake's Scout Master

      3rd Place

    • Breed: Colored Bull Terrier
    • Name: CH Action Spark Of The Divine CA CGC

      4th Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCH Baylock Heart Of Fire

Toy Group

  • Judge: June A. Penta
  • Entry: 255
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power

      2nd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCH Gdm Zenyatta At Lakeside

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Carver's Uncle Lenny

      4th Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCH Zen's Cirque Du Soleil

Non-Sporting Group

  • Judge: Robert D. Ennis
  • Entry: 126
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Byrequest Bon Mot

      2nd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: CH Rivendel's Barefoot Bandit

      3rd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCH Shine's Deck The Halls

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Whirlaway's Flying Turns NA

Herding Group

  • Judge: Linda C. More
  • Entry: 187
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Aubrey's Moon River

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn

      3rd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHG Trelynn's Something About Amy

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHP Dunhill Steeler Nation

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Roger D. Gifford
  • Entry: 5
    • Breed: Portuguese Podengo
    • Name: Mijokr's HB Libby Riddle


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.