Holyoke Kennel Club, Inc. W Springfield, MA 2014-07-06
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1538
Best In Show
- Judge: Joan P. Scott
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
Reserve Best In Show
- Judge: Joan P. Scott
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
Junior Showmanship
- Judge: Christine E. Calcinari
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Colleen Longley
- Breed: Tibetan Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Christine E. Calcinari
- Entry: 337
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Pebwin Hocus Pocus
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Tampa Bay & Snobo Gusty Seas Batten Down The Hatch
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Blazin's Joie De Vivre CDX JH
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Robin Crest Edelmarke Investigator
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Patricia W. Laurens
- Entry: 142
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Doctor Gonzo of Eagle
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 322
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Black Bart's Calamity Jane
- Breed: Boxer
- Name: GCH Tybrushe's Ain't No Saint
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Loral's Trooper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Robert Stein
- Entry: 133
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH HIghwood's Whirling Dun
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Joval Sweet Time
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Charthill Highland Lad Canty Troubadour
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monamour JP Energy oF kISS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Jacqueline L. Stacy
- Entry: 204
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Donavin's Caramel Macchiato
- Breed: Pug
- Name: GCH Charchen's Billy the Kid
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Foxworth Fine tuned Instrument
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Joan Goldstein
- Entry: 187
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
- Breed: Bichon Frise
- Name: PaRay's Molto Particulare
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Luminary Black Velvet Bejeweled With Pearls
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Lionheart's Konner Of Diamond Ridge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Peggy Beisel - McIlwaine
- Entry: 137
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bagatelle Rolling Moon Stone
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Flash Point
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Wise Choice Hercule Poirot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Joan P. Scott
- Entry: 5
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Applewoodndynastys Pick Of The Crop
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.