Agathon Kennel Club, Inc. Tallmadge, OH 2018-11-24
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 869
Best In Show
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor PT
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Katherine Ann Szomoru
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Nicole Mrzywka
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Wayne E. Bousek
- Entry: 353
- Breed: Schipperke
- Name: CH DeLamer Satin Bikini
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Katherine Ann Szomoru
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Danielle Kunst
- Breed: German Shorthaired Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Wayne E. Bousek
- Entry: 353
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Cerise Renaissance Man
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Entry: 176
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Summits I Can Cry If I Want To
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Lunn's Zippity Doo Dah
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCH Tara's Utter Chaos RN
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCH Carolina's Running With The Hare BN RN SH JHR CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Richard J. Berger
- Entry: 127
- Breed: Whippet
- Name: GCH Rothschild's Caipirinha Kamaay
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth BN RN JC TKA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Entry: 199
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcaste's Hammertime U Cant Touch This
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCH Oakridge Brown Eyed Girl
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Domarco Abracadabra
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Ellenni's Mahal Kita, RN DSA DJ CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Wayne E. Bousek
- Entry: 44
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS MA-YA Shakespeare In Love
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Foxterity Warfox Sun's Up! @ High Mtn
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG HiQ's Cumbria Ready Set Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Andy Tao Gong
- Entry: 114
- Breed: Pug
- Name: CH Shoreline's Carmel Apple with Nuts
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Springwood's There Is No Try
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Sirius Black Tie Affair
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Mt Magics Montty Carlo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: 62
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's American Royalty
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Legacy The Big Chill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Andy Tao Gong
- Entry: 134
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majesic Elite Clever Endeavor
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHB Marcato's Fire Lake PT
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Creekwood Lochlomun I'll Be D'amned
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Brookshire Red Oak Stardust
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.