Oconee River Kennel Club Perry, GA 2018-11-29
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1092
Best In Show
- Judge: Joe Gregory
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
Reserve Best In Show
- Judge: Joe Gregory
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
Junior Showmanship
- Judge: Robert Shreve
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Alec Clark
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Frederick Dewsbury
- Entry: 257
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: CH Kurpas N Hollow Log Not A Duck To Give DSA CGC TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Robert Shreve
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: O'Malley McGee
- Breed: Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Frederick Dewsbury
- Entry: 257
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Dartan Diamonds Are Forever At Viva
Sporting Group
- Judge: Brian Meyer
- Entry: 167
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Cierwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Dias Lxe Saesar (Republic of Korea)
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Cerise Dutch Master
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG SoundView's Master Of The North
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Wendy Schira
- Entry: 113
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga Bardaxxa The Dragonrider
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What JC CGC TKN
- Breed: Whippet
- Name: GCH DC Surrey Hill's Couldn't Be Butter At Mariner MC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 196
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh (Meza)
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennu Zver CGCU
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Brynjulf Wahoo Creek Don't You Feel It RN CGC TKN
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHG Serafina's Ever So Clever At CastleGuard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Robert Shreve
- Entry: 122
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHG Brywood Heluva Ride
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Klassique's Good Morning Starshine
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCHB Floriday's New Tide Risn @ Rip It Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Cindy Lane
- Entry: 190
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's General Kai Panda
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Alura Warwick Thunder Down Under For Clovelly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Douglas Windsor
- Entry: 140
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Kan Sing's Ambrier's Kora La
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Dreammaker Salishan Starry Starry Night
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Champagne Wishes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Frederick Dewsbury
- Entry: 151
- Breed: Briard
- Name: CH Majestique Just My Style
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Cornus One In A Row RN CGC TKN
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Foxcroft First Edition At Brigadoon
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor PT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Cindy Lane
- Entry: 4
- Breed: Peruvian Inca Orchid
- Name: Cocoa Huatuntupaq
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.