Chesapeake Kennel Club of Maryland West Friendship, MD 2018-12-01
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1208
Best In Show
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda C. Wozniak
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Sara Kasperitis
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
- Entry: ---
- Breed: Pug
- Name: GCHP Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda C. Wozniak
- Entry: 15
- Class: Open Intermediate
- Name: Samantha Hackley
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
- Entry: ---
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Kofuku Tamara Failte Gu Clann Domhnall
Sporting Group
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 353
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood Ivywood Fusion
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Esthete's The Bard Of Avon BN RA SH NAJ NF
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 144
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenanigans
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Talus Stonehouse I'm A Travelin' Man
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Dream With Your Eyes Open SC
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Paul F. Wilhauck
- Entry: 196
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of Game
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Gold Cup's First in Flight
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Bella Vita's Sambuca Malinari
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Billie Kellogg Kneale
- Entry: 108
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Baishan Chihenne Band (Luna)
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Llanerchfens Henchard Of Castorbridge
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Linum The Juggler
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 121
- Breed: Havanese
- Name: GCH Shatara's & Shira's Figment Of Your Imaginatio
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Hallmark's Sandbox Slugger At Markenhaus
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Silhouette's Stark In Winterfell
- Breed: Pug
- Name: GCHP Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
- Entry: 117
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Hillwood Ale Kai Evelene
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Skyline's Path To The Highest Peak OAJ NA
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Paul F. Wilhauck
- Entry: 156
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Coastalview's Blueberry Hill
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broad Creek's Darth VaderOf Darste
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Billie Kellogg Kneale
- Entry: 3
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Roughrags Journey of J-Boy
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.