121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Hoosier Kennel Club, Inc. Indianapolis, IN 2019-02-08

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 1362

Best In Show

  • Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
    • Breed: Saluki
    • Name: GCHB Starlite-Karob's Shaken Not Stirred

Junior Showmanship

Not offered.

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Linda L Robey
  • Entry: 479
    • Breed: Redbone Coonhound
    • Name: GCH American Freedom Fighter

Reserve Junior Showmanship

Not offered.

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Linda L Robey
  • Entry: 479
    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCH Awanuna & Sno Quests Let The Wind Blow

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
  • Entry: 201
    • 1st Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHB Quiet Storm My Boy's Wicked Smart CGCA TKA

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHG Davris Tabatha's Dutch

      4th Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCH Ashwood's Super Nova

Hound Group

  • Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
  • Entry: 134
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHB Starlite-Karob's Shaken Not Stirred

      2nd Place

    • Breed: Redbone Coonhound
    • Name: GCH My She Dances Like Uma Thurman

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHS Fetch & Smell Me, Myself & I

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Karasar's Enchantress

Working Group

  • Judge: Ms. Sandy I Wheat
  • Entry: 307
    • 1st Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision

      2nd Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCH Midnight Rider's Motorcycle Cowboy CGC

      3rd Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Vondura's North By Northwest

Terrier Group

  • Judge: Mr. Lee Herr
  • Entry: 99
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Abbeyrose Captain Jack

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: CH True Blue Just Give Me A Reason

      3rd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHG Temora Say It With Bacon

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Skyehigh's James Bay

Toy Group

  • Judge: Mrs. Sandra Walker
  • Entry: 186
    • 1st Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: Lynn Creek's Its Now Or Never

      2nd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHS Foxmore Playin Hard To Get

      3rd Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCHS Starry Night Horray For The Red White & B

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Hooray Henry V. Tani Kazari

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Molly Martin
  • Entry: 218
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice

      2nd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHP Dakota's Into The Woods

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Diamond Gold Majesu Pisko Bull's

Herding Group

  • Judge: Mr. Houston Clark
  • Entry: 211
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHS Breal-Jogra's Isabella CGC

      2nd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Kingsbury Claymore Lucky Venture

      3rd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHG Idlewild Believing

      4th Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHG Shalimar & Oakwood Message In A Bottle Renegade

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Ms. Linda L. Reece
  • Entry: 6
    • Breed: Barbet
    • Name: Barbochos Rick's


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.