Guadalupe Valley Dog Fanciers Austin, TX 2019-02-10
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 797
Best In Show
- Judge: Mr. Joe C Walton
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Joe C Walton
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Madison Schlagel
- Breed: Newfoundland
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 338
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Bugaboo's Clair-Voyant For To-Jo
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Annabelle Vosko
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 338
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHB Custom's Kandylands Tall Drink of Water
Sporting Group
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 140
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Winfree's Blue Sage
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Silverlakes There's No Business Like Show Busin
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Frontier's A Fist Full of Dollars
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: Segre's TexasHold'Em
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Garry K Newton
- Entry: 106
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Granvalero's Shining Star SL
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Iceage V Tum-Tum Vriendjes
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Juba Lee's Super Trooper At Lorenc
- Breed: Afghan Hound
- Name: DC Bakura Suni Formula One MC LCX CGC FCH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 173
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Myla's Dancing By The Book
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Cadillac Cocoa Butter Kisses RN FDC CA BCAT RATN CGC TKN
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw
- Breed: Boxer
- Name: Marburl's Brazos Of Shadigee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joe C Walton
- Entry: 47
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHB Barnstable Pitch Perfect
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: Cimar's Beating The Odds
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHB Aranisle Star Of San Jacinto
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Spindletop's Miles And Miles of Texas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Nikki Riggsbee
- Entry: 143
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
- Breed: Maltese
- Name: CH Rhapsody's Take Nothing For Granted
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Aztex March-On Buddha And The Chocolate Box
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Pomhaven's Chase The Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Joe C Walton
- Entry: 90
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Sashellie Sundancer Rhapsody's What About Bob
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Linde's Who Wouldn't Wanna Bee Me?
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Fuji Nathaniel Ha Shalom
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Lantana's Sweet Talking Man CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 77
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Westside Simply Remember
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Bugaboo's Clair-Voyant For To-Jo
- Breed: Puli
- Name: GCH Piroskai The Woodlands TX At Pajkos CGC NAP NJP
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat A Date To Remember
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Janina K. Lauriin
- Entry: 3
- Breed: Barbet
- Name: Bluebonnet's Trixie
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.