West Texas Kennel Club Midland, TX 2019-02-14
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 445
Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Antebellum's Sharp Shooter
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 1
- Class: Open Junior
- Name: Kiera D. Miller
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 121
- Breed: Whippet
- Name: Rylands A Star Is Born For Nickeroos
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 121
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Bolding Sir Lancelot Of Chedon
Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 46
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Saranac Sticky Toffee Pudding
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Silverhill High Society
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Rozebottel's Strawberrylicious
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: CH Foxwoods As You Like It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 68
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG DC Suni Sir Viveur TKN MC LCX2 RE CGC
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry My Grass Is Blue
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP J-Walk's Pink Diamond SW
- Breed: Basset Hound
- Name: CH Reveille's Smart Money At CHM
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 60
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Wildwind's North To Alaska
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Van Orman's Dream On
- Breed: Mastiff
- Name: CH Teoc's Keeping The Faith Of Cedarhills
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 36
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG Patchwork's Built To Last
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCH Silmaril Sextant
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Novelty Time To Party
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHP Lindi's Heavenly Scottish Delight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 98
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistible
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Scarlet Z Jasne Hvezdy
- Breed: Maltese
- Name: CH Rhapsody's Take Nothing For Granted
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Pomhaven's Chase The Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 79
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D' Toledo 'The Handsome Man' Muneco
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Sashellie Sundancer Rhapsody's What About Bob
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 55
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Antebellum's Sharp Shooter
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Class Act's Shot Through The Heart Windfall-Hillside
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Belmark Scandalous
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat A Date To Remember
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.