Rockland County Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2019-02-23
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1399
Best In Show
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Torquay Star Spangled Banner
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Leita A. Estes
- Entry: 27
- Class: Master
- Name: Hope Anzalone
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosia
- Entry: ---
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Flying Tigress's Just A Bit Of Luck CGC TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Leita A. Estes
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Imre Mancini
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosia
- Entry: ---
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Doriann's Captain Jack Sparrow
Sporting Group
- Judge: Mr. Richard W. Powell
- Entry: 287
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Nani Breica N Crosswind Aloha
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Legacy Oaks Emperor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Rita A. Bell
- Entry: 180
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Torquay Star Spangled Banner
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topfield-Sanchu Poppycock
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Diamond Girl
- Breed: Whippet
- Name: GCH Albelarm Call Me A Tekdal Fanatic At Reve
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert J. Caswell
- Entry: 281
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Jaroe I'm A Frozen Cool Dude
- Breed: Boxer
- Name: GCH Hi -Tech's Shake Rattle N Roll
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB White Nebula Got My Monchhich Mojo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Richard W. Powell
- Entry: 134
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Yeloman Longvue G'Day Mate
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Yarrow Venerie Spring Frost
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 161
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One In A Million
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Lion Dance Hey Jude
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHG Integra High Heels And Pearls At Kashmire
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Gary L. Sparschu
- Entry: 159
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Just Incredible Burberry London
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Ikon's To The Moon And Back
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Paula H. Hartinger
- Entry: 191
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Power Play
- Breed: Bergamasco
- Name: GCHS Alp Angel's Faggia Dell'Albera
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.