Heart of America Kennel Club, Inc. Kansas City, MO 2019-03-10
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 1387
Best In Show
- Judge: Cindy Meyer
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Cindy Meyer
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
Junior Showmanship
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 16
- Class: Open Intermediate
- Name: Emma Ewing
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Loraine Boutwell
- Entry: 431
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 16
- Class: Open Intermediate
- Name: Miya Brown
- Breed: Pekingese
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Loraine Boutwell
- Entry: 431
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Enjoy's Bold North
Sporting Group
- Judge: Gloria Kerr
- Entry: 210
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield 'N Chebaco Here And Now
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Tamarack All That Jazz AJP OAP NA NAJ RE BN DS TKN CGC
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Aux Lake Rum Tum Rudy SH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 154
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Mirepoix's Eton Mess Pudding
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS J-Walk Devil In Disguise
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Brian Meyer
- Entry: 297
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Protocol's I Came I Saw I Sparkled
- Breed: Akita
- Name: GCHG Dune's Kicking And Screaming
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Loraine Boutwell
- Entry: 108
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Nileefox Dirty Outlaw
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Brian Meyer
- Entry: 297
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Sunrise Dragon Nikola
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Shalisa Neely
- Entry: 177
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota Into The Woods
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Eternal Reign
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: William Bill Shelton
- Entry: 219
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Kingsbury Claymore Lucky Venture
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Winsome's Guilty Pleasbear V Lonestar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.