Manitowoc County Kennel Club, Inc. Manitowoc, WI 2019-03-28
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 735
Best In Show
- Judge: Mr. Christopher T. Moore
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Christopher T. Moore
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Ronda Bermke
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Mikala Seymour
- Breed: Saint Bernard
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Ronda Bermke
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Delaney Holzem
- Breed: English Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 199
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Star Flight Frankly My Dear RN CGC
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 59
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Thaon's Speedway
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Vikrest Secret Agent AX AXJ
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 138
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Domarco Abracadabra
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Milleniums Ain't No Stopping Us RN CGCA TT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 54
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHB Jadores Stanley Cup Toews At Raelyn
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Blaesing Sharob's Divine Dynasty
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Kilkenny's Across The Universe At Setanta
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 116
- Breed: Maltese
- Name: CH Martin's Time Bomb Puff
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
- Breed: Pug
- Name: GCHP Casa Blanca's The Fighting Irish
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Wind's Da Vinchi Code
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Daine Anderson
- Entry: 78
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Dreamwoods Quacking Me Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 86
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Legacy's Elementary
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Barkshire's Concealed Carrie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.